Zmiany w założeniach systemu kas online. Jaki los czeka e-paragony?

Zmiany w zasadach systemu kas online

Na początku tego tygodnia na łamach „Rzeczpospolitej” pojawiła się wiadomość, która z pewnością zainteresuje obecnych i przyszłych użytkowników kas fiskalnych. Okazuje się bowiem, że od 1 stycznia 2018 nie będzie jeszcze można realizować e-paragonów i przesyłać danych do centralnego repozytorium MF. Dziennikarze „RP” dotarli bowiem do nowego projektu Rozporządzenia w tej sprawie. I wynika z niego, że doszło do wielu zmian w założeniach systemu kas online.

Nie będzie powszechnej wymiany kas?

Wielokrotnie pisaliśmy już o tym, że jednym z rezultatów wprowadzenia nowych regulacji systemowych będzie obowiązek wymiany wszystkich kas rejestrujących, które są obecnie stosowane przez polskich przedsiębiorców. Zgodnie z dotychczasowymi założeniami, proces ten miał przebiegać stopniowo i potrwać do 2020 roku, tzn. do momentu wygaśnięcia wszystkich homologacji „starych” urządzeń fiskalnych. Teraz wszystko wskazuje jednak na to, że ustawodawca zrezygnuje z rewolucji w technologiach wykorzystywanych do prowadzenia ewidencji. Zamiast tego, krajowi podatnicy i polska branża fiskalna przeżyją jeszcze bardziej rozłożoną w czasie ewolucję. Jak w takim razie będzie wprowadzany system kas online?

Zdaniem dziennikarzy „Rzeczpospolitej”, którzy dotarli do kolejnego projektu Rozporządzenia Ministra Finansów i Rozwoju, jeszcze przez długi czas kupowanie i wdrażanie nowych urządzeń nie będzie obowiązkowe. Przedsiębiorcy sami będą mogli zdecydować czy chcą korzystać z dotychczasowej technologii, czy też przejść na pracę w trybie online. Równocześnie jednak, projekt przepisów nadal zakłada unowocześnienie urządzeń rejestrujących oraz stopniowe wyjście z użytku modeli z kopią papierową. Co więcej, producenci będą mogli homologować „stare” kasy (z elektroniczną kopią paragonów) do 2023 roku oraz wprowadzać je do obrotu nawet przez najbliższe 15 lat!

Kiedy pojawią się elektroniczne paragony?

Cyfryzacja dokumentów fiskalnych, m.in. paragonów wydawanych klientom indywidualnym, to jedna z kluczowych zmian, która miała się wiązać z ustanowieniem systemu urządzeń rejestrujących online. Najnowsze doniesienia w tej sprawie mówią jednak jednoznacznie, że może dojść do pewnych opóźnień we wprowadzeniu nowych rozwiązań technologicznych. Pisząc wprost, ustawodawca raczej nie wyrobi się do 1 stycznia 2018 roku z wdrożeniem systemu dystrybucji e-paragonów fiskalnych. Sam pomysł prędzej czy później zostanie zapewne zrealizowany. Aktualnie nie wiadomo jednak, od kiedy konkretnie konsumenci będą mogli upominać się o „wystawianie” i przesyłanie elektronicznych dowodów sprzedaży z kasy rejestrującej. Co więcej, skoro jeszcze przez wiele lat przedsiębiorcy nie zostaną zobligowani do korzystania z technologii pracujących w trybie online, urządzenia zainstalowane w części firm nie zaoferują po prostu zrealizowania e-paragonu fiskalnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj właściwą odpowiedź *