Od kwietnia 2018 kolejne branże objęte obowiązkiem stosowania kasy fiskalnej

Coraz więcej branż i rodzajów działalności gospodarczej zostaje objętych koniecznością ewidencjonowania obrotu przy użyciu kasy fiskalnej. Tendencję tę potwierdzają kolejne regulacje prawne. Jak wynika z najnowszych doniesień, już na początku kwietnia 2018 roku z urządzeń rejestrujących będą musieli zacząć korzystać m.in. właściciele parków rozrywki, dyskotek oraz kantorów. Co jeszcze wiadomo na ten temat?

Kasy fiskalne już niedługo w kolejnych działalnościach

Ministerstwo Finansów wciąż podejmuje różne działania, mające uszczelnić system podatkowy, zwiększyć wpływy do budżetu państwa, a przy tym wesprzeć uczciwą konkurencję wśród przedsiębiorców oraz zapewnić jeszcze skuteczniejszą walkę z „szarą strefą”. Jednym z takich kroków jest ustalenie, w jakich branżach dochodzi do częstych nieprawidłowości w rejestrowaniu obrotu – i objęcie ich bezwzględnym obowiązkiem stosowania urządzeń fiskalnych. Wszystko wskazuje na to, że do takich grup zawodowych już niebawem dołączą kolejne. O jakich branżach mowa? Wymieniane są wesołe miasteczka, cyrki i parki rozrywki. Ale nie tylko – wśród nich znajdą się też taksówkarze, mechanicy oraz właściciele dyskotek i sal tanecznych czy kantorów wymiany walut.

Od kiedy urządzenia rejestrujące we wspomnianych przedsiębiorstwach?

Zgodnie z przepisami, które mają funkcjonować od stycznia nadchodzącego roku, kasy fiskalne muszą być stosowane w wymienionych działalnościach już od kwietnia 2018. Oznacza to, że z początkiem tego miesiąca, za skorzystanie z usług wspomnianych przedsiębiorstw, powinniśmy otrzymać paragon fiskalny. Podatnicy reprezentujący te branże będą mieli czas na wybór, zakup i wdrożenie stosownych technologii handlowych do końca marca 2018 roku. Muszą oni także przygotować się na wydatek, związany z nabyciem kasy. Należy jednak przypomnieć, że jeśli dopełnią wszelkich formalności, będą mogli skorzystać z ustawowej ulgi za zakup pierwszego urządzenia fiskalnego. Refundacja ta jest w stanie wynieść nawet 90% kwoty netto danego modelu, ale nie więcej niż 700 zł.

 

Rząd ma nadzieje na zdecydowany wzrost wpływów z należnych podatków do budżetu państwa. Szacuje się, że w samym przyszłym roku przychody te mają wynieść nawet około 6 milionów złotych. Objęcie kolejnych grup zawodowych wymogiem stosowania urządzeń rejestrujących powinno także zmniejszyć koszty związane z kontrolami i administracją – zwłaszcza, gdy wejdzie nowy system fiskalizacji online.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj właściwą odpowiedź *