Nowy projekt Rozporządzenia Ministra Rozwoju

Nowy projekt Rozporządzenie MR

Kilka dni temu w serwisie internetowym Rządowego Centrum Legislacji pojawił się kolejny projekt Rozporządzenia Ministra Rozwoju w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące. Obecnie wspomniany dokument znajduje się w fazie opiniowania, co oznacza, że zainteresowane nim strony mogą jeszcze zgłaszać swoje uwagi.

Przepisy dotyczące systemu kas online

Intensywne prace nad Rozporządzeniem MR, które ma zdefiniować wymogi wobec kas fiskalnych online, trwają już co najmniej od kilku miesięcy. Natomiast ostatni dokument w tej sprawie został udostępniony 24 lutego 2017 roku – w Biuletynie Informacji Publicznej, na tej stronie internetowej. We wspomnianym projekcie można znaleźć bardzo szczegółowe informacje na temat sposobu funkcjonowania nowych kas rejestrujących. Ponadto, w jego treści zawarto obszerne uzasadnienie zmian wprowadzanych w polskim systemie fiskalizacji.

Kluczowe w tym przypadku jest oczywiście to, jak i od kiedy urządzenia fiskalne zaczną działać w systemie online. A konkretnie – w jaki sposób będzie przebiegała transmisja danych z kas do centralnego repozytorium MF. Co więcej, nowy projekt Rozporządzenia określa wymogi związane z emitowaniem e-paragonów oraz obowiązek dotyczący współpracy urządzeń rejestrujących z terminalami płatniczymi. A na tym nie koniec…

Omawiany tu dokument wprowadza m.in. nowe elementy w konstrukcji kasy fiskalnej. Urządzenia rejestrujące, dopuszczane do eksploatacji w 2018 roku, zyskają np. pamięć chronioną. To ogniwo kasy będzie zaś odpowiedzialne za „zapis i odczyt dokumentów fiskalnych i niefiskalnych emitowanych przez kasę pod kontrolą programu pracy kasy, w sposób uniemożliwiający ich zmianę bez wykrycia tego zdarzenia w trakcie weryfikacji zapisów z zawartością pamięci fiskalnej”.

Wytyczne dla producentów nowych urządzeń fiskalnych

Nikogo nie powinien dziwić fakt, że Rozporządzenie MR jest bardzo szeroko konsultowane ze wszystkimi stronami, które są zainteresowane zmianami w przepisach fiskalnych. Takie postępowanie jest wręcz pożądane i ma wiele zalet. Przykładowo: już dziś widać, że przy wprowadzaniu systemu online zostaną uwzględnione różne rodzaje urządzeń rejestrujących – nie tylko kasy, ale także drukarki czy technologie samoobsługowe. To z kolei na pewno ułatwi życie producentom, którzy działają na polskim rynku fiskalnym. Zyskają oni bowiem jasne wytyczne w sprawie nowych wymogów technicznych. Natomiast brak wątpliwości spowoduje, że do rąk krajowych podatników szybciej trafią urządzenia przystosowane do pracy w systemie fiskalizacji online.

 

Na koniec warto jeszcze podkreślić, że zgodnie z projektem Rozporządzenia Ministra Rozwoju z 24 lutego 2017 roku, nowe przepisy mają wejść w życie już następnego dnia po ich ogłoszeniu. Innymi słowy, ustawodawca przewiduje odstąpienie od 14-dniowego vacatio legis. W tym przypadku wydaje się to uzasadnione. Dzięki temu możliwe będzie sprawniejsze wprowadzenie systemu kas online oraz szybsze nasycenie rynku urządzeniami dostosowanymi do zmodyfikowanych kryteriów technicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj właściwą odpowiedź *