Modernizacja kasy online ready – najważniejsze konsekwencje

Polscy przedsiębiorcy nadal mogą kupować kasy, które są oferowane wraz z certyfikatami Online Ready. Takie urządzenia będzie można w przyszłości dostosować do nowych wymogów technicznych – wprowadzonych w ramach systemu online. Modele te są więc rozwiązaniem stworzonym głównie z myślą o podatnikach, którzy zostaną zobligowani do wymiany dotychczasowych kasy fiskalnych. Warto jednak pamiętać, jakie będą konsekwencje późniejszego zmodernizowania urządzeń online ready.

Wymiana kas i gotowość na online

Na początku października 2018 roku wejdzie w życie ważna nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług. Nowe przepisy będą dotyczyły m.in. zagadnień związanych z systemem fiskalizacji online. Ustawodawca zdefiniuje w nich np. proces wymiany kas fiskalnych – w wybranych branżach oraz konkretnych terminach. Pierwszy etap zastępowania dotychczasowych urządzeń rejestrujących rozpocznie się już pod koniec 2018 roku. Zgodnie z wspomnianą nowelizacją ustawy VAT, od początku stycznia 2019 m.in. warsztaty samochodowe będą mogły korzystać wyłącznie z kas fiskalnych online.

Równocześnie jednak, na rynku nie ma jeszcze urządzeń rejestrujących nowego typu. Co więcej, przedsiębiorcy będą mogli zacząć kupować i instalować modele online dopiero po opublikowaniu nowelizacji ustawy VAT. I z pewnością jest to problematyczna sytuacja dla działalności gospodarczych, które już teraz muszą wdrożyć pierwsze kasy fiskalne, a w niedalekiej przyszłości zostaną objęte obowiązkiem ich wymiany. Głównie z myślą o takich przedsiębiorstwach stworzono urządzenia online ready. Są to modele, które w przyszłości (w momencie wskazanym przez podatnika) będzie można wyposażyć w funkcje wymagane przez system online. Innymi słowy, modernizacja dotychczasowej kasy zamiast jej wymiany na kolejne urządzenie fiskalne.

Zasady modernizacji urządzenia fiskalnego

Wdrożenie kasy fiskalnej online ready pod wieloma względami wydaje się atrakcyjnym rozwiązaniem. Modernizacja dotychczasowego urządzenia z pewnością pozwoli na zachowanie modelu, który będzie już doskonale znany przedsiębiorcy. Niemniej, zanim podatnik zdecyduje się na taką kasę rejestrującą, powinien najpierw zapoznać się z zasadami konkretnego programu Online Ready (regulaminy są dostępne na stronach producentów technologii sprzedaży).

Modernizacja kasy z certyfikatem na pewno będzie usługą płatną. To jednak nie wszystkie konsekwencje wyposażenia takiego urządzenia w dodatkowe funkcjonalności. Podatnik będzie musiał nie tylko dopełnić formalności związanych z odczytem pamięci fiskalnej kasy, ale także ponownie zlecić fiskalizację swojego modelu online ready. Obydwie usługi prawdopodobnie również okażą się płatne – zgodnie z cennikiem serwisu. Co więcej, przez okres potrzebny na przejście przez wszystkie procedury, przedsiębiorca nie będzie mógł korzystać z modernizowanego urządzenia. To z kolei w wielu przypadkach musi czasowe wstrzymanie obsługi klientów indywidualnych. Nietrudno chyba zgadnąć, że konsekwencją zawieszenia handlu lub świadczenia usług mogą być mniejsze bądź większe straty finansowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj właściwą odpowiedź *