Kasy fiskalne w 2019 roku. Jak będzie wyglądała przyszłość?

Wiele osób, które śledzą doniesienia z polskiego rynku technologii sprzedaży, zastanawia się nad tym, jak będą wyglądały i działały kasy fiskalne w 2019 roku? Innymi słowy, czy wprowadzenie w naszym kraju systemu urządzeń online sprawi, że nowe modele zyskają dodatkowe funkcjonalności? W kilku przypadkach wydaje się to nieuniknione. W pozostałych – na razie można sobie pozwolić jedynie na przewidywanie przyszłości.

Co się zmieni w kasach rejestrujących?

Większość urządzeń fiskalnych, z których polscy podatnicy będą korzystali w 2019 roku, zapewne zaoferuje 3 rozwiązania. Po pierwsze, stałą współpracę z centralnym repozytorium Ministerstwa Finansów. A to z kolei będzie się wiązało z wyposażaniem kas rejestrujących w odpowiednie interfejsy komunikacyjne. Po drugie, urządzenia eksploatowane w 2019 roku umożliwią realizowanie e-paragonów fiskalnych. Dokumenty tego typu będzie można przesyłać klientom firmy, np. na ich adresy mailowe. Po trzecie, kasy dostępne na polskim rynku zagwarantują współprace z terminalami płatniczymi. Wymiana danych pomiędzy obydwoma urządzeniami będzie się zaś odbywała za pośrednictwem ustandaryzowanego protokołu komunikacyjnego.

Opisane przed chwilą funkcjonalności nie wezmą oczywiście się znikąd. Ich obecność w kasach rejestrujących będzie wynikiem wprowadzenia w Polsce systemu fiskalizacji online. Nowe regulacje prawne wymuszą więc spore modyfikacje w sposobie działania dotychczasowych urządzeń fiskalnych. Co jeszcze może się zmienić?

Nowe urządzenia fiskalne

Do tej pory w branży technologii sprzedaży popularne były różne tendencje. Wśród trendów funkcjonujących na rynku warto wymienić zwłaszcza miniaturyzację urządzeń oraz integrowanie różnych elementów systemu sprzedaży. I na razie nic nie wskazuje na to, że system kas fiskalnych online miałby coś zmienić w tej kwestii. Można się więc spodziewać kolejnych, jeszcze mniejszych i lżejszych urządzeń rejestrujących. Niewykluczone również, że do dystrybucji zaczną trafiać różne kaso-terminale, czyli modele łączące w sobie funkcjonalność kasy fiskalnej oraz terminala do kart płatniczych. Tendencja ta mogłaby wynikać z obowiązkowej współpracy obydwu urządzeń elektronicznych – ustanowionej wraz z wprowadzeniem w Polsce systemu online.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj – Kasy fiskalne 2019.

Przyszłość kas dwurolkowych

Czy dwurolkowe kasy fiskalne będą obecne w polskich firmach w 2019 roku? Wiele zależy tutaj od decyzji, które podejmie ustawodawca. Jeżeli dozwolone będzie eksploatowanie urządzeń do momentu wygaśnięcia ich homologacji, część modeli tego typu nie zniknie z krajowych przedsiębiorstw nawet za dwa lata. Jeśli natomiast ustawodawca wprowadzi wcześniejszy, powszechny obowiązek wymiany kas rejestrujących, na urządzenia dostosowane do wymogów systemu online, urządzenia z 2 rolkami papieru po prostu wyjdą z użycia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj właściwą odpowiedź *