Stało się… Sejm przegłosował ustawę wprowadzającą kasy fiskalne online!

Sejm przegłosował ustawę wprowadzającą kasy fiskalne online

Nie obyło się bez całkiem sporych opóźnień w pracach legislacyjnych, ale dziś już można chyba z pełną odpowiedzialnością napisać, że kasy fiskalne online zbliżają się wielkimi krokami. W zeszły piątek, czyli 15 marca 2019 roku, posłowie uchwalili nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług. Chodzi więc o przepisy absolutnie kluczowe dla całego systemu fiskalizacji online.

Kiedy nowe przepisy fiskalne wejdą w życie?

Na początek warto jeszcze uporządkować pewne kwestie… Nowelizacja ustawy o VAT, która wprowadzi m.in. zapisy dotyczące kas fiskalnych online, nie weszła jeszcze w życie. Nowe przepisy w sprawie urządzeń rejestrujących mają zacząć obowiązywać od 1 maja 2019 roku. Wcześniej tzw. ustawa o kasach online musi jeszcze zostać przegłosowana w Senacie oraz podpisana przez Prezydenta. Faktem jednak jest, że uchwalenie tego projektu w Sejmie to wręcz milowy krok na drodze do zmian w polskim systemie fiskalizacji. A była to długa i wyboista droga… Wystarczy przypomnieć, że projekt nowelizacji ustawy o VAT trafił do Sejmu w kwietniu 2018 roku, czyli niemal rok temu.

Centralne Repozytorium Kas i urządzenia online

Ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach, bo o niej cały czas mowa, liczy sobie 17 stron. Nie będziemy jej tu więc w całości streszczali. Warto jednak wspomnieć o kluczowych przepisach, które wejdą w życie 1 maja 2019 roku. Po pierwsze, nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług definiuje Centralne Repozytorium Kas, czyli system teleinformatyczny, który będzie gromadził i przetwarzał dane z urządzeń online. Po drugie, nowe przepisy umożliwią wydawanie homologacji dla modeli nowego typu oraz wprowadzanie na rynek takich technologii sprzedaży. Po trzecie, w ustawie znajdziemy szczegółowe zasady dotyczące procesu obowiązkowej wymiany dotychczasowych kas na urządzenia online

Wymiana „starych” kas na modele online

Cały proces wcześniejszej wymiany dotychczasowych urządzeń na kasy online zostanie podzielony na 3 etapy. Jako pierwsi obecne modele zastąpią m.in. mechanicy samochodowi oraz właściciele punktów wulkanizacji – najpóźniej do 1 stycznia 2020 roku. W drugiej kolejności obowiązek wymiany urządzeń wystąpi u przedsiębiorców, którzy prowadzą hotele i lokale gastronomiczne lub zajmują się sprzedażą węgla. Będą oni musieli zacząć stosować kasy online najpóźniej od 1 lipca 2020 roku. Natomiast w 3 etapie znajdą się najbardziej zróżnicowane działalności gospodarcze. Do 1 stycznia 2021 roku swoje urządzenia wymienią salony fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne, gabinety lekarskie, kancelarie prawne, firmy budowlane oraz placówki typu fitness.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj właściwą odpowiedź *