Nowe kasy fiskalne online, nowe odliczenia. Ile możemy zaoszczędzić?

Kasa fiskalna w usługach motoryzacyjnych

Choć proces wdrażania nowego systemu fiskalizacji będzie przebiegał stopniowo, prędzej czy później zobliguje wielu polskich przedsiębiorców do stosowania kas rejestrujących online. Naturalne jest więc, że podatnicy zastanawiają się, jakie koszty czekają ich za sprawą nadchodzących regulacji prawnych. W tej kwestii pojawiają się jednak kolejne szczegóły, związane również ze zmianami w ustawie o podatku VAT

Dotychczasowa zasada ulgi za zakup kasy rejestrującej

Duża część polskich przedsiębiorców, zajmujących się handlem towarami lub świadczeniem usług na rzecz klientów indywidualnych, musi prowadzić ewidencję obrotu za pomocą urządzenia fiskalnego. A zatem, zgodne z przepisami zarządzanie działalnością gospodarczą wiąże się w takich przypadkach z pewnymi kosztami. Niemniej, podatnik może ubiegać się o specjalną ulgę z tytułu zakupu pierwszego urządzenia fiskalnego – oczywiście, jeśli prawidłowo je zarejestruje oraz spełni inne wymogi prawne. Gdy o to zadba, jest w stanie odzyskać z budżetu państwa nawet 90% wydanej kwoty, jednak nie więcej, niż 700 zł.

Tak było dotychczas, w przypadku obecnych urządzeń rejestrujących, z papierową lub elektroniczną kopią paragonów. Mówimy tu jednak o nowym Rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Finansów, które ma wejść w życie, a także zmianach dotyczących ustawy o podatku VAT. Działania te służą wdrożeniu zaawansowanego systemu fiskalizacji. Ten zaś prowadzi do zastąpienia dzisiejszych urządzeń fiskalnych kasami online’owymi, umożliwiającymi bezpośrednią transmisję danych (drogą internetową) do Centralnego Repozytorium Kas. Proces ten będzie się odbywał stopniowo. Opisana wyżej refundacja pozostanie więc aktualna do momentu wycofania ze sprzedaży obecnych urządzeń fiskalnych. Niemniej, w końcu nastąpi moment, że przedsiębiorcy będą musieli zaopatrzyć się kasy online, odpowiadające na nowe wymogi techniczne.

Odliczenie za zakup kasy fiskalnej online

Generalna zasada nie ulegnie zmianie. Nowe regulacje prawne będą uwzględniały także kwestię zwrotu za zakup kasy fiskalnej online. Podobnie jak wcześniej, jeśli to pierwsza taka transakcja, wynikająca z obowiązujących przepisów, podatnik może otrzymać odliczenie do 90% wartości urządzenia. W tym przypadku również występuje konkretna granica kwotowa, jednak wynosi ona już nie 700, a 1 000 zł.

W dodatku, refundacja obejmie zarówno przedsiębiorców dokonujących zakupu pierwszej kasy fiskalnej on-line, jak i tych, którzy będą zmuszeni zastąpić obecne urządzenie nową technologią – dostosowaną do wymogów zawartych w Rozporządzeniu. Taka sytuacja może zajść, gdy w modelu z tradycyjną lub elektroniczną kopią paragonów pamięć fiskalna ulegnie zapełnieniu. Jeśli to nastąpi – nie będzie można jej wymienić ani kontynuować pracy z tym urządzeniem. Warto przy tym wspomnieć, że otrzymanie nowej ulgi nie oznacza obowiązku zwrotu poprzedniej kwoty refundowanej.

Co ważne, nowe odliczenie obejmie jedynie zakup pierwszej online’owej kasy fiskalnej. Poza tym, przedsiębiorcy będą mogli dalej rejestrować obrót przy użyciu obecnych modeli (choćby właśnie do momentu zapełnienia pamięci fiskalnej). Należy jednak zaznaczyć, że niektóre branże zostaną zobligowane do wcześniejszego wdrożenia stosownych technologii – mowa tu m.in. o usługach motoryzacyjnych i wulkanizacyjnych (styczeń 2019), gastronomicznych i budowlanych (lipiec 2019), jak również fryzjerskich, kosmetycznych, kosmetologicznych, fitness oraz związanych z krótkotrwałym zakwaterowaniem (styczeń 2020).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj właściwą odpowiedź *