Kolejne informacje o systemie fiskalizacji online i e-paragonach

System fiskalizacji online

Przygotowania do wprowadzenia systemu kas fiskalnych online zaczynają powoli wchodzić w decydującą fazę. Do momentu ustanowienia nowych regulacji prawnych zostało już przecież niewiele czasu. Natomiast kilka świeżych informacji na temat tego zagadnienia padło w wywiadzie, którego ostatnio udzielił podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju.

Nowe kasy – co podatnicy na nich zyskają?

Jak można przeczytać w wywiadzie, który pojawił się na tej stronie internetowej, celem wprowadzenia systemu online jest „unowocześnienie obrotu gospodarczego oraz zmniejszenie kosztów transakcyjnych”. Pytanie jednak, co konkretnie na zmianach w przepisach zyskają polscy przedsiębiorcy?

Z wypowiedzi Tadeusza Kościńskiego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju, można wywnioskować, że nowy system będzie przede wszystkim korzystnych dla tych firm, które płacą należne podatki i nie uchylają się od innych obowiązków (np. stosowania urządzeń rejestrujących). To właśnie tego typu działalności gospodarcze zyskają możliwość unowocześnienia swoich usług. Oprócz promowania uczciwej konkurencji na rynku, system fiskalizacji online przyczyni się również do wyrównywania szans. Pisząc wprost, polscy przedsiębiorcy nie będą pozostawali w tyle w porównaniu do firm z Europy Zachodniej i reszty świata. Ponadto, po kilku latach nowe rozwiązania systemowe sprawią, że zarządzanie biznesem oraz analizowanie efektów codziennej pracy stanie się znacznie wygodniejsze i łatwiejsze. Ważne dane będą bowiem przechowywane i przesyłane w formie cyfrowej.

Ulga przy wymianie urządzenia fiskalnego?

W omawianym tutaj wywiadzie pojawiły się informacje, które są związane z wymianą kas fiskalnych na modele online. Podsekretarz stanu w MR potwierdził, że proces ten ma przebiegać stopniowo i zakończy się po około 3 latach. Tyle czasu minie, zanim „starym” urządzeniom wygasną ważne homologacje GUM. Równocześnie jednak, w wywiadzie padła kwestia, która może zachęcić wielu podatników do szybszego zastępowania obecnych modeli. Okazuje się, że ustawodawca planuje wprowadzenie ulgi obowiązującej przy wymianie urządzenia rejestrującego. Dzięki temu przedsiębiorcy, którzy wcześniej i we własnym zakresie kupiliby nowe kasy fiskalne, mogliby skorzystać z refundacji nawet do 90% wydanej kwoty (jednak nie więcej niż 700 zł).

Paragony elektroniczne i tradycyjne

Jak wiadomo, system kas online nie zlikwiduje tradycyjnych paragonów – wystawianych na papierze termicznym. Nowe urządzenia pozwolą jednak na realizowanie tych dokumentów także w formie cyfrowej. I co najważniejsze, obydwa rodzaje paragonów fiskalnych będą miały równoważne znaczenie. Poza tym, wprowadzenie elektronicznych dokumentów przyniesie wiele korzyści. Przykładowo: e-paragon fiskalny będzie zawierał specjalny kod, który pozwoli na uzyskanie szczegółowych informacji na temat kupionych produktów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj właściwą odpowiedź *