Kiedy właściciele kantorów zainstalują kasy fiskalne?

Wymiana walut a kasa fiskalna

Na początku stycznia 2018 roku informowaliśmy o tym, że weszło w życie nowe Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Teraz okazuje się, iż MF planuje zmiany we wspomnianym akcie prawnym… A wszystko przez zobligowanie właścicieli kantorów wymiany walut do tego, aby korzystali z urządzeń fiskalnych bez względu na wysokość osiąganego obrotu.

Komunikat na stronie Ministerstwa Finansów

Kilka dni temu na stronie mf.gov.pl pojawił się komunikat, zgodnie z którym resort finansów rozpoczął prace nad zmianą Rozporządzenia z 20 grudnia 2017 roku. Z pełną treścią wspomnianej informacji można zapoznać się pod tym adresem. A wynika z niej, że zmiany w przepisach będą niezbędne ze względu na konieczność wdrożenia kas fiskalnych w kantorach wymiany walut.

Warto przypomnieć, że obecnie Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów nakłada na właścicieli takich działalności obowiązek zainstalowania urządzeń rejestrujących najpóźniej do 1 kwietnia 2018 roku. Natomiast po zmianach w przepisach, kantory będą mogły korzystać ze zwolnienia z kas fiskalnych nawet do końca 2018 roku. Co jest przyczyną takiego zamieszania w funkcjonujących regulacjach prawnych?

Brak odpowiednich urządzeń rejestrujących

Kantory wymiany walut znalazły się na liście działalności gospodarczych, w przypadku których trzeba korzystać z kasy fiskalnej niezależnie od wysokości osiąganego obrotu. Innymi słowy, firmy tego typu, obsługujące osoby fizyczne, musiałyby bezwzględnie instalować urządzenia rejestrujące. Okazuje się jednak, że później właściciele kantorów mieliby duże problemy z dostosowaniem prowadzonej ewidencji do obowiązujących przepisów. W Polsce nie ma bowiem jeszcze kas fiskalnych, które umożliwiałyby stosowanie cen z uwzględnieniem 4 miejsc po przecinku. A w przypadku tej branży jest to funkcjonalność niezbędna do prawidłowego prowadzenia sprzedaży. Natomiast modele oferujące podobne rozwiązania mają się pojawić na rynku dopiero po ustanowieniu systemu fiskalizacji online. Wtedy też zapewne wróci temat kas rejestrujących w kantorach.

Kasa fiskalna najpóźniej od 1 kwietnia 2018

Firmy zajmujące się wymianą walut nie były jedynymi działalnościami, które na początku tego roku zostały zobligowane do zainstalowania kas rejestrujących. Podobnym obowiązkiem objęto przedsiębiorstwa świadczące usługi w zakresie wstępu na przedstawienia cyrkowe, dyskoteki, sale taneczne oraz do wesołych miasteczek i parków rozrywki. W przypadku tych działalności ostatecznym terminem wdrożenia urządzenia fiskalnego, o ile taka technologia nie funkcjonuje już w firmie, będzie 1 kwietnia 2018 roku. A w tej sytuacji z pewnością nie warto czekać do ostatniej chwili z dopełnieniem wszystkich formalności. W 2018 roku na przełomie marca i kwietnia wypadają bowiem Święta Wielkanocne… Okres ustawowo wolny od pracy może zaś opóźnić wdrożenie kasy rejestrującej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj właściwą odpowiedź *