Czym będzie system kas fiskalnych online?

Czym będzie system kas fiskalnych online

Dynamiczny rozwój elektronicznych sektorów gospodarki można dziś zaobserwować niemal na każdym kroku. Dotyczy to nie tylko coraz popularniejszych płatności bezgotówkowych, ale także zarządzania nawet bardzo dużymi zasobami danych w formie cyfrowej. Pytanie jednak, jak rozwiązania tego typu będą wyglądały w przypadku systemu kas fiskalnych online?

Rozporządzenie Ministra Rozwoju – wymogi dotyczące kas fiskalnych

Wprowadzenie systemu urządzeń fiskalnych online w Polsce nie byłoby możliwe bez ustanowienia nowych przepisów. W tym przypadku niezbędne zmiany zostaną w dużej mierze określone przez Rozporządzenie Ministra Rozwoju w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące. Już pierwsze projekty wspomnianego aktu prawnego wyjaśniały wiele w kwestii tego, na jakich zasadach będzie funkcjonowało całe rozwiązanie systemowe.

Zmiany mogą się okazać znaczące – w szczególności dla szerokiego grona polskich podatników. To oni bowiem zostaną zobowiązani do używania urządzeń rejestrujących, które zagwarantują stałe przesyłanie danych o sprzedaży prowadzonej na rzecz klientów indywidualnych do centralnego repozytorium Ministerstwa Finansów. Kasy fiskalne stosowane przez polskich przedsiębiorców będą musiały również współpracować z terminalami płatniczymi – w oparciu o ustandaryzowany protokół komunikacyjny. Dodatkowo, urządzenia rejestrujące zyskają możliwość wysyłania e-paragonów. Ten rodzaj dokumentu fiskalnego będzie trzeba zrealizować na życzenie nabywcy.

Transmisja danych do repozytorium MF

Rozporządzenie Ministra Rozwoju w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, spowoduje m.in. to, że od 1 stycznia 2018 roku urządzenia fiskalne będą łączone online z serwerami resortu finansów. Rozwiązanie tego typu ma ułatwić analizę i kontrolę transakcji sprzedaży zawieranych przez polskich przedsiębiorców i ich klientów. Informacje o wszystkich czynnościach wykonywanych przy użyciu kasy fiskalnej będą bowiem trafiały bezpośrednio do centralnego repozytorium MF. Ponadto, system online ma sprawić, że z użycia wyjdą urządzenia wyposażone w dwurolkowy mechanizm drukujący. Niemniej, stosowanie konkretnych kas rejestrujących – zarówno tych z kopią papierową, jak i elektroniczną – będzie możliwe do momentu wygaśnięcia ich homologacji.

Osobną kwestią jest to, w jaki sposób kasy fiskalne mają przesyłać dane do serwerów Ministerstwa Finansów. Ustawodawca nie zakłada w tym przypadku ograniczeń względem medium transmisji informacji, np. jedynie do sieci GSM. Przesyłanie wszystkich dokumentów fiskalnych, realizowanych przez kasę rejestrującą, będzie mogło odbywać się za pośrednictwem różnych łączy internetowych – zabezpieczonym kanałem, przewodowo lub bezprzewodowo.

Współpraca kasy fiskalnej z terminalem płatniczym

Zwiększenie obrotu bezgotówkowego to jedno z podstawowych założeń systemu kas fiskalnych online. Przewaga płatności elektronicznych nad gotówkowymi ma się przyczynić zarówno do zmniejszenia szarej strefy, jak i obniżenia kosztów funkcjonowania administracji oraz rozwoju handlu i usług, np. e-commerce. Osiągnięcie tego celu byłoby jednak trudne do zrealizowania bez obowiązkowej współpracy kas fiskalnych z terminalami płatniczymi. Dlatego od początku 2018 roku urządzenia rejestrujące, stosowane przez polskich przedsiębiorców, zostaną objęte takim wymogiem. Co więcej, kasa fiskalna będzie połączona z terminalem płatniczym w ramach ustalonego odgórnie protokołu komunikacyjnego. Natomiast ustandaryzowanie współpracy tego typu ma się przyczynić do szybszego i sprawniejszego wprowadzenia zmian.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj właściwą odpowiedź *