Dynamiczny rozwój elektronicznych sektorów gospodarki można dziś zaobserwować niemal na każdym kroku. Dotyczy to nie tylko coraz popularniejszych płatności bezgotówkowych, ale także zarządzania nawet bardzo dużymi zasobami danych w formie cyfrowej. Pytanie jednak, jak rozwiązania tego typu będą wyglądały w przypadku systemu kas fiskalnych online?
Rozporządzenie Ministra Rozwoju – wymogi dotyczące kas fiskalnych
Wprowadzenie systemu urządzeń fiskalnych online w Polsce nie byłoby możliwe bez ustanowienia nowych przepisów. W tym przypadku niezbędne zmiany zostaną w dużej mierze określone przez Rozporządzenie Ministra Rozwoju w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące. Już pierwsze projekty wspomnianego aktu prawnego wyjaśniały wiele w kwestii tego, na jakich zasadach będzie funkcjonowało całe rozwiązanie systemowe.
Zmiany mogą się okazać znaczące – w szczególności dla szerokiego grona polskich podatników. To oni bowiem zostaną zobowiązani do używania urządzeń rejestrujących, które zagwarantują stałe przesyłanie danych o sprzedaży prowadzonej na rzecz klientów indywidualnych do centralnego repozytorium Ministerstwa Finansów. Kasy fiskalne stosowane przez polskich przedsiębiorców będą musiały również współpracować z terminalami płatniczymi – w oparciu o ustandaryzowany protokół komunikacyjny. Dodatkowo, urządzenia rejestrujące zyskają możliwość wysyłania e-paragonów. Ten rodzaj dokumentu fiskalnego będzie trzeba zrealizować na życzenie nabywcy.
Transmisja danych do repozytorium MF
Rozporządzenie Ministra Rozwoju w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, spowoduje m.in. to, że od 1 stycznia 2018 roku urządzenia fiskalne będą łączone online z serwerami resortu finansów. Rozwiązanie tego typu ma ułatwić analizę i kontrolę transakcji sprzedaży zawieranych przez polskich przedsiębiorców i ich klientów. Informacje o wszystkich czynnościach wykonywanych przy użyciu kasy fiskalnej będą bowiem trafiały bezpośrednio do centralnego repozytorium MF. Ponadto, system online ma sprawić, że z użycia wyjdą urządzenia wyposażone w dwurolkowy mechanizm drukujący. Niemniej, stosowanie konkretnych kas rejestrujących – zarówno tych z kopią papierową, jak i elektroniczną – będzie możliwe do momentu wygaśnięcia ich homologacji.
Osobną kwestią jest to, w jaki sposób kasy fiskalne mają przesyłać dane do serwerów Ministerstwa Finansów. Ustawodawca nie zakłada w tym przypadku ograniczeń względem medium transmisji informacji, np. jedynie do sieci GSM. Przesyłanie wszystkich dokumentów fiskalnych, realizowanych przez kasę rejestrującą, będzie mogło odbywać się za pośrednictwem różnych łączy internetowych – zabezpieczonym kanałem, przewodowo lub bezprzewodowo.
Współpraca kasy fiskalnej z terminalem płatniczym
Zwiększenie obrotu bezgotówkowego to jedno z podstawowych założeń systemu kas fiskalnych online. Przewaga płatności elektronicznych nad gotówkowymi ma się przyczynić zarówno do zmniejszenia szarej strefy, jak i obniżenia kosztów funkcjonowania administracji oraz rozwoju handlu i usług, np. e-commerce. Osiągnięcie tego celu byłoby jednak trudne do zrealizowania bez obowiązkowej współpracy kas fiskalnych z terminalami płatniczymi. Dlatego od początku 2018 roku urządzenia rejestrujące, stosowane przez polskich przedsiębiorców, zostaną objęte takim wymogiem. Co więcej, kasa fiskalna będzie połączona z terminalem płatniczym w ramach ustalonego odgórnie protokołu komunikacyjnego. Natomiast ustandaryzowanie współpracy tego typu ma się przyczynić do szybszego i sprawniejszego wprowadzenia zmian.