1 października 2018 roku miała wejść w życie nowelizacja ustawy VAT, ale…

Kiedy pojawi się nowelizacja ustawy o VAT

Wszystko wskazuje na to, że dojdzie do opóźnienia w publikacji nowych przepisów fiskalnych. Regulacje prawne, które dotyczą m.in. kas fiskalnych online, już jakiś czas temu zostały zatwierdzone przez Radę Ministrów i trafiły do Sejmu. Niemniej, nie odbyło się jeszcze posiedzenie Komisji Finansów Publicznych w sprawie nowelizacji ustawy VAT. Pisząc wprost, na razie nowe przepisy ugrzęzły w Sejmie.

Kluczowe regulacje dla całego systemu online

Pierwsze informacje na temat nowelizacji ustawy VAT, która zdefiniuje wiele kwestii związanych z systemem fiskalizacji online, pojawiły się ponad rok temu. I już wtedy było wiadomo, że wspomniane przepisy będą kluczowe dla całego rozwiązania prawnego oraz technologicznego. W ustawie o podatku od towarów i usług miały się przecież pojawić zapisy dotyczące m.in. Centralnego Repozytorium Kas, czyli narzędzia służącego do gromadzenia i przetwarzania danych z urządzeń online. Nowe przepisy fiskalne określą też szczegółowo zasady wymiany kas rejestrujących – w konkretnych branżach i odgórnie ustalonych terminach. Innymi słowy, bez tej nowelizacji trudno wyobrazić sobie wprowadzenie systemu online w Polsce. Co więcej, opóźnienia w pracach legislacyjnych mogą doprowadzić do przesunięcia ważnych terminów.

Co doprowadziło do opóźnień?

Jak można przeczytać w artykule opublikowanym na stronie fiskalne.com, w połowie września 2018 roku miało dojść do posiedzenia Komisji Finansów Publicznych. Spotkanie dotyczące nowelizacji ustawy VAT zostało jednak odwołane. W związku z tym, podczas wrześniowego posiedzenia Sejm RP również nie mógł procedować nad nowymi przepisami w sprawie kas fiskalnych. I na razie nie ma oficjalnej informacji na temat tego, kiedy parlamentarzyści po raz kolejny zajmą się ustawą o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach. Wydaje się już jednak pewne, że nowe regulacje nie zaczną obowiązywać w zakładanym wcześniej terminie. Teoretycznie na ich dokończenie zostało bowiem kilka dni. W projekcie nowelizacji ustawy VAT widnieje bowiem data 1 października 2018 roku…

Wpływ na terminy wymiany kas fiskalnych

Opóźnienia w pracach nad przepisami w sprawie kas rejestrujących online to żadna nowość. Wcześniej podobna sytuacja miała miejsce w przypadku regulacji dotyczących wymogów technicznych (Rozporządzenia Ministra Przedsiębiorczości i Technologii). Trzeba jednak pamiętać o tym, że nowelizacja ustawy VAT miała wprowadzić konkretne zasady wymiany kas fiskalnych. Zgodnie z dotychczasowymi założeniami, w pierwszej kolejności urządzenia online miały się pojawić m.in. w warsztatach samochodowych. I to najpóźniej od 1 stycznia 2019 roku. Biorąc pod uwagę fakt, że prace nad ustawą o podatku od towarów i usług nadal nie zostały zakończone, zasadne wydaje się pytanie o utrzymanie w mocy wspomnianego terminu? I czy po prostu podatnicy nie będą mieli zbyt mało czasu na dostosowanie swoich działalności do nowych wymogów, jeżeli zachowane zostaną dotychczasowe zasady?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Podaj właściwą odpowiedź *