1 października 2018 roku miała wejść w życie nowelizacja ustawy VAT, ale…

Kiedy pojawi się nowelizacja ustawy o VAT

Wszystko wskazuje na to, że dojdzie do opóźnienia w publikacji nowych przepisów fiskalnych. Regulacje prawne, które dotyczą m.in. kas fiskalnych online, już jakiś czas temu zostały zatwierdzone przez Radę Ministrów i trafiły do Sejmu. Niemniej, nie odbyło się jeszcze posiedzenie Komisji Finansów Publicznych w sprawie nowelizacji ustawy VAT. Pisząc wprost, na razie nowe przepisy ugrzęzły w Sejmie.

Kluczowe regulacje dla całego systemu online

Pierwsze informacje na temat nowelizacji ustawy VAT, która zdefiniuje wiele kwestii związanych z systemem fiskalizacji online, pojawiły się ponad rok temu. I już wtedy było wiadomo, że wspomniane przepisy będą kluczowe dla całego rozwiązania prawnego oraz technologicznego. W ustawie o podatku od towarów i usług miały się przecież pojawić zapisy dotyczące m.in. Centralnego Repozytorium Kas, czyli narzędzia służącego do gromadzenia i przetwarzania danych z urządzeń online. Nowe przepisy fiskalne określą też szczegółowo zasady wymiany kas rejestrujących – w konkretnych branżach i odgórnie ustalonych terminach. Innymi słowy, bez tej nowelizacji trudno wyobrazić sobie wprowadzenie systemu online w Polsce. Co więcej, opóźnienia w pracach legislacyjnych mogą doprowadzić do przesunięcia ważnych terminów.

Co doprowadziło do opóźnień?

Jak można przeczytać w artykule opublikowanym na stronie fiskalne.com, w połowie września 2018 roku miało dojść do posiedzenia Komisji Finansów Publicznych. Spotkanie dotyczące nowelizacji ustawy VAT zostało jednak odwołane. W związku z tym, podczas wrześniowego posiedzenia Sejm RP również nie mógł procedować nad nowymi przepisami w sprawie kas fiskalnych. I na razie nie ma oficjalnej informacji na temat tego, kiedy parlamentarzyści po raz kolejny zajmą się ustawą o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach. Wydaje się już jednak pewne, że nowe regulacje nie zaczną obowiązywać w zakładanym wcześniej terminie. Teoretycznie na ich dokończenie zostało bowiem kilka dni. W projekcie nowelizacji ustawy VAT widnieje bowiem data 1 października 2018 roku…

Wpływ na terminy wymiany kas fiskalnych

Opóźnienia w pracach nad przepisami w sprawie kas rejestrujących online to żadna nowość. Wcześniej podobna sytuacja miała miejsce w przypadku regulacji dotyczących wymogów technicznych (Rozporządzenia Ministra Przedsiębiorczości i Technologii). Trzeba jednak pamiętać o tym, że nowelizacja ustawy VAT miała wprowadzić konkretne zasady wymiany kas fiskalnych. Zgodnie z dotychczasowymi założeniami, w pierwszej kolejności urządzenia online miały się pojawić m.in. w warsztatach samochodowych. I to najpóźniej od 1 stycznia 2019 roku. Biorąc pod uwagę fakt, że prace nad ustawą o podatku od towarów i usług nadal nie zostały zakończone, zasadne wydaje się pytanie o utrzymanie w mocy wspomnianego terminu? I czy po prostu podatnicy nie będą mieli zbyt mało czasu na dostosowanie swoich działalności do nowych wymogów, jeżeli zachowane zostaną dotychczasowe zasady?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj właściwą odpowiedź *