Nowa kasa fiskalna – podsumowanie aktualnych informacji

Nowe kasy fiskalne w Polsce

Przez ostatni rok o nowych kasach rejestrujących mówiło się bardzo dużo. Wystarczy przypomnieć, że przez kilkanaście miesięcy pojawiło się kilka projektów Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie wymogów technicznych, którym będą podlegały urządzenia działające w trybie online. Dlatego też warto podsumować aktualne informacje na temat kas fiskalnych w 2018 roku i w latach późniejszych.

Bez przymusowej wymiany urządzeń, ale…

Do niedawna wydawało się niemal pewne, że nowe przepisy fiskalne zmuszą wielu polskich przedsiębiorców do szybkiej wymiany kas rejestrujących. Pierwsze regulacje w sprawie systemu online, publikowane oczywiście w formie projektu Rozporządzenia, zakładały bowiem, że dotychczasowe urządzenia fiskalne będzie można użytkować tylko do momentu wygaśnięcia ich homologacji.

Dziś już wiadomo, że ustawodawca zmienił zdanie w tej kwestii. Oprócz kas rejestrujących online, na rynku dostępne będą zwykłe urządzenia z kopią elektroniczną. Producenci zyskają możliwość homologowania modeli tego typu nawet do końca 2023 roku. A to oznacza, że jeszcze przez długi czas podatnicy nie będą musieli wymieniać wspomnianych kas na urządzenia działające w trybie online. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku modeli z kopią papierową. Ostatni projekt Rozporządzenia mówi wprost, że producenci będą mogli je homologować jedynie do momentu wejścia w życie omawianych przepisów. W rezultacie, urządzenia z kopią tradycyjną zaczną być szybciej wycofywane z użytku.

Jak widać, obecnie ustawodawca przychyla się bardziej do ewolucyjnego wprowadzania nowych kas fiskalnych. Czy jednak wszyscy podatnicy mogą liczyć na to, że jeszcze przez wiele lat nie zostaną zobligowani do wymiany swoich urządzeń rejestrujących na modele online? Tego akurat nie da się przewidzieć na 100%… Dotychczas pojawiały się już doniesienia mówiące o tym, że ustawodawca planuje zobowiązanie konkretnych grup przedsiębiorców do wcześniejszego zakupu nowych kas – bez względu na homologacje obecnych technologii. Miałoby to pomóc w lepszej ściągalności należnych podatków w branżach, w których występuje największe ryzyko nadużyć i nieprawidłowości.

Jak będzie działała Nowa Kasa Fiskalna?

Ostatni projekt Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów, który trafił do opinii publicznej w ubiegłym miesiącu, nie zmienił wymogów dotyczących kas fiskalnych online. Urządzenia te zaczną pojawiać się na rynku od 2018 roku, zaś ich podstawową funkcjonalnością będzie transmisja danych do centralnego repozytorium MF. Co więcej, każda nowa kasa fiskalna pozwoli na emitowanie paragonów w 2 formach – papierowej oraz elektronicznej – oraz standardowo zapewni współpracę z terminalami płatniczymi.

W tym przypadku pojawia się tylko jedna wątpliwość. Mianowicie, zgodnie z doniesieniami, które były publikowane w części mediów biznesowych, ustawodawca może mieć problem ze stworzeniem na czas tak zaawansowanego i nowatorskiego rozwiązania informatycznego. Warto przypomnieć, iż jednym z elementów zmian w przepisach miało być ustanowienie systemu dystrybucji elektronicznych paragonów. A wydaje się, że bez tego trudno będzie wykorzystać cały potencjał nowych kas rejestrujących. Czy te doniesienia znajdą potwierdzenie w rzeczywistości? Już niedługo wszyscy poznamy odpowiedź na to pytanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podaj właściwą odpowiedź *