Na czym będzie polegała wymiana kas fiskalnych w Polsce?

Wymiana kas fiskalnych w Polsce

Wprowadzeniu w Polsce rozwiązań prawnych i systemowych, które są związane z kasami fiskalnymi online, towarzyszy wiele pytań. Natomiast jednym z najczęściej zadawanych jest to, które dotyczy wymiany urządzeń rejestrujących, stosowanych dotychczas, na modele spełniające nowe wymogi i kryteria techniczne. Na czym w praktyce może to polegać?

Kasy fiskalne – nowe przepisy

Już na początku 2018 roku nastąpi zmiana w sposobie funkcjonowania urządzeń rejestrujących. Będzie ona dotyczyła kilku obszarów. Po pierwsze, kasy fiskalne zostaną podłączone do centralnego repozytorium Ministerstwa Finansów – za pomocą sieci przewodowej lub bezprzewodowej. A to wiąże się koniecznością obsługi odpowiednich interfejsów komunikacyjnych. Po drugie, wszystkie kasy rejestrujące, a nie jedynie wybrane modele, zaoferują współpracę z terminalami płatniczymi (w oparciu o jednolity protokół komunikacyjny). Po trzecie, każde urządzenie fiskalne zagwarantuje bezpieczne zrealizowanie i przesłanie e-paragonu (na życzenie klienta).

Jak łatwo zgadnąć, kasy produkowane i eksploatowane przed 1 stycznia 2018 roku nie spełniają wszystkich omówionych powyżej kryteriów technicznych. W związku z tym, nowe przepisy będą się wiązały z koniecznością wymiany wielu urządzeń rejestrujących, które działają obecnie w polskich firmach.

Różne scenariusze wymiany kas rejestrujących

Aktualnie nie wiadomo jeszcze, jak konkretnie będzie przebiegała wymiana kas fiskalnych w Polsce. Pewne jest oczywiście to, że od 2018 roku ustawodawca zacznie wymagać od przedsiębiorców korzystania z urządzeń spełniających nowe kryteria techniczne. Producenci technologii sprzedaży także nie będą mogli wprowadzać na rynek kas rejestrujących niedostosowanych do regulacji prawnych. Pytanie jednak, co z modelami zakupionymi przed ustanowieniem systemu online i posiadającymi ważną homologację GUM również po 1 stycznia 2018 roku? W tym przypadku scenariusze mogą być różne.

W pierwszym, najbardziej optymistycznym dla krajowych podatników, nowe przepisy pozwolą na kontynuowanie pracy przy użyciu dotychczasowych urządzeń rejestrujących – do momentu wygaśnięcia homologacji prezesa GUM (wydanej przed wprowadzeniem systemu online). Takie założenia pojawiały się w projektach Rozporządzenia Ministra Rozwoju. Natomiast drugi scenariusz, o którym również czasami można usłyszeć lub przeczytać, zakłada konieczność szybszej wymiany kas fiskalnych. W takich okolicznościach mogłoby dojść m.in. do stopniowego zastępowania dotychczasowych urządzeń rejestrujących według poszczególnych branż. Natomiast ważność homologacji GUM dla konkretnego modelu nie miałaby tutaj znaczenia.

Koniec urządzeń fiskalnych z 2 rolkami papieru

Wprowadzenie systemu kas fiskalnych online na pewno będzie się wiązało z wycofywaniem z eksploatacji dwurolkowych urządzeń rejestrujących. Innymi słowy, zniknie możliwość przechowywania kopii paragonów w formie papierowej. Zamiast tego, każda nowa kasa ma pozwalać na archiwizowanie danych w tzw. pamięci chronionej. Ponadto, wszystkie informacje o zarejestrowanych transakcjach będą na bieżąco przesyłane do centralnego repozytorium Ministerstwa Finansów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj właściwą odpowiedź *